• Slide item 2
 • Slide item 3
 • Slide item 4
 • Slide item 5
 • Slide item 6

  Image Caption Title.

  The text of your caption!

 • Slide item 7

  Image Caption Title.

  The text of your caption!

 • Slide item 8

  Image Caption Title.

  The text of your caption!

 • Slide item 9

  Image Caption Title.

  The text of your caption!

Sport

Piłka nożna, koszykówka, piłka siatkowa, lekkoatletyka, pływanie, szachy

Pedagog

Pomoc psychologa i pedagoga. Porady i wsparcie

Biblioteka

Regulamin biblioteki, godziny otwarcia, księgozbiór

Samorząd

Plan pracy samorządu szkolnego i samorządów klasowych

 
       Strefa ucznia

Strefa ucznia

zajęcia pozalekcyjne, plan lekcji, Rzecznik Praw Ucznia, wywiadówki, konkursy Czytaj więcej
Strefa nauczyciela

Strefa nauczyciela

strefa obejmuje informacje dotyczące aktualnej działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej, dobre praktyki Czytaj więcej
Strefa rodzica

Strefa rodzica

plan lekcji, zajęcia pozalekcyjne, wywiadówki, Rada Rodziców, placówki wspierające rodziców, logowanie do E-szkoły Czytaj więcej
 • 1

RAK to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów.

Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie.

Każdy może zachorować na raka. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka. Nie ulega jednak wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Stosunkowo łatwo wprowadzić je w życie.

Dlatego w naszej szkole nauczyciele, dyrekcja szkoły i pielęgniarka szkolna promują i prowadzą działania, mające na celu utrwalenie wśród młodzieży zdrowych nawyków żywieniowych, aktywnego spędzania czasu wolnego i dbałości o własne zdrowie. W nasze działania angażowani są rodzice i sympatycy szkoły, np. poprzez udział w Rodzinnym Biegu Prymasowskim.

 Ponadto zostało zorganizowane spotkanie – pogadanka z przedstawicielami szpitala onkologicznego w Opolu, podczas którego omawiano jak dbać o własne zdrowie. Bardzo dużą uwagę zwracano na badania profilaktyczne i systematyczne badanie się np. kobiety powinny badać piersi i wykonywać cytologię raz w roku. Na korytarzu szkolnym jest przygotowana gazetka, na której w sposób graficzny przygotowano kodeks walki z rakiem.

  Na lekcjach biologii, chemii i godzinach wychowawczych nauczyciele  omawiają przyczyny zachorowań na raka i inne choroby cywilizacyjne. W ramach Szkoły Promującej Zdrowie uczymy młodzież, jak prawidłowo komponować posiłek i ile powinien zawierać kalorii. Jednym z priorytetów jest zwiększenie aktywności fizycznej wśród uczniów i rodziców, co niewątpliwie przyczyni się do zmniejszenia otyłości i nadwagi dzieci. Działania te są kontynuowane przez uczniów podczas dyżuru klasy w akcji „Klasa gospodarzem tygodnia”. Również tutaj angażowani są wszyscy uczniowie gimnazjum poprzez konkursy, rozwiązywanie krzyżówek i quizów o zdrowiu. Młodzież przygotowuje także sałatki owocowe i niskokaloryczne babeczki, aby poprzez działania pokazać swoją postawę.

 Edukacja prozdrowotna prowadzona jest także poprzez realizację projektów edukacyjnych np. „Dlaczego uczymy się o solach”, „ Związki chemiczne w żywieniu”. Uczniowie dowiadują się ile soli może i powinien spożywać człowiek w ciągu dnia, ile soli zawierają poszczególne produkty spożywcze i co powoduje nadmiar soli w organizmie.

 Szkolny koordynator programu: Bożena Dancewicz

Certyfikaty

Logowanie

Profilaktyka w PG1

 • icon
Dokumenty szkolne i regulaminy Czytaj więcej
Buk Kardynalski

Buk Kardynalski

Tradycja sadzenia Buka Kardynalskiego w publicznym Gimnazjum nr 1 w Prudniku Czytaj więcej
Rodzinny Bieg Prymasowski

Rodzinny Bieg Prymasowski

Coroczna impreza zrzeszająca uczniów, rodziców, nauczycieli oraz społeczność lokalną i zaproszonych gości Czytaj więcej
Projekty

Projekty

Wykaz projektów edukacyjnych międzynarodowych oraz bieżących projektów edukacyjnych Czytaj więcej
 • 1